Здравейте, приключенци!
Представям ви На Оня свят... - нова, независима, българска настолна ролева игра с прости правила и мрачно-приказен оригинален свят.
Играта написах аз, Емил Христов Василев, от любов към хобито и с цел то да се популяризира из нашия край, а и ей така, творчество да има. Споделям ви я в pdf формат, и се надявам да ви изкефи така, както навремето мен ме изкефиха "Ендивал" и "Приключение с меч и магия"! Който много му допадне и пожелае да си я купи на книга, нека пише в тази тема или на страницата на играта във facebook. Има останали няколко бройки от първия тираж, с твърди корици са, с книгоразделител от плат и плътна, пергаментова хартия. Damage - 50 лева. Правейки аналог с DnD, срещу тях получавате и player's compendium, и dungeon master's guide, и creature compendium в едно.
А сега по същество - за к'во, аджеба, иде реч?
Накратко, смятам, че "На Оня свят..." би се харесала на играчи, които се фокусират повече върху изграждане на живи, интригуващи персонажи в хода на самата ролева игра, отколкото върху оптимизиране на character build-ове. Ако харесвате исторически драми и приключенски филми, е вероятно да ви допадне. Но не подминавайте и ако си падате по crunch! Тук вместо списък с добре познатите ни магии като fireball и sleep, има загадъчни занаяти като алхимия и знахарство, с които можете да забъркате избухлив еликсир или приспивателен прашец. Вместо да вземете feat за -5 шанс да уцелите врага и +10 щети с ръкопашни оръжия, поръчайте на ковач да ви изработи по-тежко и небалансирано, но и по-смъртоносно острие, или си го изковете сами със съответното умение. Вместо да cast-вате fear, урочасайте противниците си, и те ще отстъпят.
В оригиналната игрова вселена има точно толкова магия, колкото и в нашия свят. Мнозина от хората в нея безрезервно вярват във вълшебства и, в резултат на това, за тях те понякога стават съвсем истински. Ако сте в безизходица - помолете се Богу, току виж се случило чудо. Ако ви заплашват с побой, заплашете ги с проклятие - никога не знаете колко суеверни са разбойниците насреща ви. Подозирате, че сте били омагьосани от нечии очи? Кой казва, че не сте.
Оригиналната игрова вселена в "На Оня свят..." е анахронистичен миш маш от Античността, тъмните векове, Средновековието и зората на Ренесанса в нашия свят. История няма, тъй като тя постоянно се трие и пренаписва от онези с достатъчно власт да го направят. Разбира се, не е задължително да се играе в описания в книгата свят. Правилата могат с минимално усилие да се адаптират към вселената от някои друг франчайз - вече успешно е износила игри във Вестерос, Тедас, космическа станция на Weyland-Yutani и горичката от Root. Ако все пак решите да се придържате към оригиналния свят, имайте предвид, че е много подходящ за сценарии от типа "нинджи срещу зулуски воини срещу казаци по време на библейски потоп". Т.е. това е миналото на нашия свят, но без ограничения откъм историческа или географска точност.
Друга силна страна на играта е механиката с размиването на границите между въображение и реалност. Ако ви обземе умопомрачителен страх от сенките вдън гората, те могат наистина да ви се нахвърлят, да ви повалят и удушат. Може някои от героите да виждат яростни великани там, където останалите виждат най-обикновени мелници.
Няколко думи за техническата част:
Разрешаването на действия работи така: d100 в рамките на шанса за успех значи успешно действие, а ако го надхвърля - неуспешно (d100 са два десетстенни зара, единият от които означава десетиците на резултата, а другият - единиците му). Ако например имате 50% шанс да уцелите някого с копие, резултат 50 или по-малко ще означава успешно действие, а 51 и повече - неуспешно.
При наличие на улесняващо обстоятелство или предимство, десетиците и единиците на заровете се разменят и важи по-успешният от двата резултата. При наличие на пречка цифрите пак се разменят, но важи по-неуспешният от двата резултата. При наличие и на пречка, и на предимство, се изключват взаимно и изпитанието се разрешава както обикновено.
Степента на успех или провал е същият резултат, но интерпретиран като 2d10. Чифтовете са изключителни успехи успехи и провали, и при тях заровете избухват (или, иначе казано, се хвърлят повторно като 2d10 и се добавят към степента на успеха или провала). Modifier-ите могат да са от skill-ове, които тук се наричат специалности, недостатъци, или временни влияния и трайни състояния а ла trait-овете в Crusader Kings. Всички те могат да се съчиняват свободно, и дори е препоръчително, но съм добавил и списъци с примери в книгата за улеснениеи и ориентир.
Показателите са 4:
- Крепкост - Определя колко поражения може да понесе персонажът, преди да попадне в опасност, както и базовия му шанс за успех във всички действия, изискващи сила или издръжливост. Попадне ли персонаж в опасност, играчът му се договаря с разказвача за начин, по който би могъл да се спаси, а разказвачът определя при какво условие това може да се случи.
- Увереност - Определя колко тревоги може да понесе персонажът, преди да изпадне в умопомрачение или, с други думи, съзнанието му да се пренесе на Оня свят и за него в играта вече да могат да се намесват митични създания и същинска, осезаема магия. От нея зависи и базовият шанс за успех във всички действия, изискващи воля или обаятелност.
- Способност - Определя базовия шанс за успех в действия, изискващи ловкост или бързина, както и колко бързо персонажът усвоява практически специалности като боравене с ръкопашни оръжия, яздене, занаяти като ковачество, селско стопанство и т.н.
- Възприятие - Определя базовия шанс за успех в действия, свързани със сетивата, разума или паметта на персонажа, както и колко бързо усвоява теоретични специалности като познания във всякакви сфери.
В играта има и стандартни бойни маневри като прицелване, поредица от бързи атаки, борба, обезоръжаване, всепомитане (cleave), прикриване и прочее, няколко религии с различни механични изисквания, ограничения и начини на проявление за духовниците, и правила за масови сражения за стратезите и пълководците.
Инициативата работи по следния начин: всеки действа когато прецени спрямо ролята си, като трябва да се има предвид, че действията, засягащи други персонажи и създания предизвикват ответна реакция и водят до съревнования:
В оспорваните съревнования печели по-високата степен на успех или по-ниската степен на провал. Съревнованията често стават продължителни и в такива случаи действието се дели на рундове. Всеки има право на по едно действие, движение само преди него и една реакция на рунд. Рундът не трае фиксирано време, а един момент, или времето, за което всички, участващи в съревнованието, извършат действията и реакциите си едновременно или не поемат инициатива. В случай на някакво неразбирателство относно последователността на няколко действия, първо се разрешава действието с по-голям шанс за успех. Т.е. за отец Мъдрян не е препоръчително да се втурва да бие цяла банда главорези, понеже ролята му предполага една идея повече предпазливост.
Feat-ове умишлено няма, тъй като лично аз получавам скомина като играчи си планират build-a 10 level-a напред. Правилата на играта с елементарността си позволяват в хода й да се постигат сходни ефекти с определено състояние, постижение или уникален предмет - четирилистна детелина вместо lucky, обучение при майстор на бойни изкуства за повече щети в ръкопашен бой с голи ръце, внимателна грижа за ездитно животно, за да се подобрят качествата му и т.н.
Всякакви въпроси, впечатления, критики и т.н. са добре дошли. Когато имам време ще добавям по някой и друг пост с карти, откъси от игровата вселена и прогреса по евентуални expansion-и.