СистематаТя се базира на шестте S-думички, с които се описва героя ви: Sneaky, Stabby, Speaky, Spelly, Scientific, Streetwise

!
На тях разпределяте следните показатели: 1, 2, 3, 3, 4, 5. Само не забравяйте, че те могат да са както във ваша полза, така и във вреда - колкото е полезно да умееш нещо, толкова и определя склонността ви да прибягвате до подобни решения, например. Ще видите как, ако нямате късмет.
Sneaky е показателят ви за промъкване. На благородниците не подобаваше изобщо да го могат, едно време! Още не подобава, макар че в наши дни дори и совите не са това, което бяха... с 1 Джеймс ще се движи като слон в стъкларски магазин. С 5 ще му е сложно да спре да стряска хората, като ходи безшумно по скърцащи подове!
Streetwise определя колко сте добри в обществото, в което не се очаква да бъдете - сред всякакви (неблагородни и бедни) отрепки. Отчасти е етикеция, но не само.
Stabby е точно това, което изглежда - способността ви да забивате разни предмети там, където ще имат максимален ефект... с 1 Джеймс не иска да го прави. С 5 е трудно да го убедите да опита първо нещо друго.
Speaky - с 1 можете, ами, да говорите (но се препоръчва да се въздържате от шеги, защото рядко ги намират смешни) С 5 можете да продадете морска сол на адмирал от флота. Това определя и връзките ви в обществото, в което се очаква да се движите.
Spelly - ако Джеймс има 1 тук, може да прави дребни фокуси с карти, без да е белязал предварително картите, и знае, че не трябва да предлага вилица от сребро на граф Байрън Бъфет, или от студено желязо на барон Нелсън Подменения. С 3 може да призове онзи, който е подменил барон Нелсън – но вероятно има акъл да не го прави. С 5 може да го призове и да оцелее!
Scientific - някои мислят, че светкавицата е гнева на Нейно Величество Кралицата, и имат показател 1. Други знаят, че кралицата просто манипулира статичното напрежение във въздуха и предизвиква
галванична реакция! А някои с показател 5 и една ябълка да ги удари по главата, и пишат нова книга. Разбира се, четат я само такива като тях, но все пак!
Хвърляне на зарове:
В играта се ползва само едно хвърляне. Хвърляте 3 зара, ако изкарате 4-17, оставяте го така. Ако изкарате 3, хвърляте още (1зар-3) и вадите това от резултата. Ако сте хвърлили 6, повтаряте процедурата.
Обратно, ако сте хвърлили 18, винаги може и по-добре! Хвърляте 1 зар, вадите 3 и, ако това е положително, добавяте го към резултата. Ако сте хвърлили 6, хвърлете още (1зар-3), и ако пак хвърлите 6, отново, и ако има смисъл – и отново, и отново, докато продължавате да хвърляте поредни шестици. (А после може да решите да пуснете тото!)
Чисто теоретично, можете да стигнете до заветното -5 или +25 по този начин, но шансове под 1:15000 някак си не ме притесняват.
Останалото е просто – имате показател, от който вадите този на опонента (хинт – това стига да го направите веднъж, после само променяйте числото). Хвърляте 3 зара, добавяте разликата, всякакви бонуси и наказания, уточнени в епизода, и сверявате с тази таблица.
Играете до победа или загуба. Ако персонажът ви загуби, понасяте аналога на тежък удар и можете да се предадете. В повечето случаи това не е фатално. Ако решите да опитате отново, пробвайте пак, но започвате с 1 по-малко на показателя до края на битката.
Ако персонажът понесе 3 загуби, сте Разгромени. В битка това не е аналогът на тежък удар, а на ”съборен на земята и група скинове са поскачали отгоре ти, докато им писне”, в престрелка ”сериозно прострелян, молиш се да дойде навреме лекар или поне свещеник”. В социален сблъсък, това значи, че опонентът те е направил за смях и не ти е дал възможност да се оттеглиш с достойнство (най-лошата възможна загуба за един благородник). В магически сблъсък вероятно демон е изпил душата ти – но поне не си станал за смях...
Такава загуба е фатална много по-често.
Някои от тези загуби ще остават с теб за по-дълго. Други ще изчезват бързо. Трети може да се окажат по-лоши, отколкото си ги усетил първоначално! Всичко ще ти бъде съобщено в последния епизод.
Хубавото е, че повечето ти опоненти ще бъдат тотално Разгромени с една загуба. Някои обаче, няма... съветът на авторът е да ги избягваш. Целта ти не е да победиш всички, а да си свършиш работата. Излишните битки само пречат.
А ти си решаваш дали са излишни, затова персонажът е твой! Може да обича да се бие, може да е goal-focused. Ти и само ти оформяш личността му по време на играта, и само от твоите избори ще се съди що за човек е всъщност...
-5 и по-малко: 3 загуби. Знаеш на кой епизод да минеш.
1 и по-малко... лош късмет или си се набутал в нещо много лошо? Отбележи си 2 загуби. Станаха ли три?
5 и по малко – отбелязвате си 1 загуба. Наказанията и бонусите, ако имате такива, се нулират – освен тези от понесени Загуби (и за двамата, ако опонентът може да понесе повече от една).
8 и по-малко, в следващият Сблъсък имаш по-лошото от двете: наказанието към действията ти е -2 (или се увеличава с -2), или събраният от теб бонус се нулира. Може да си притиснат, а може и опонентът ти да се е измъкнал от затруднено положение
12 и по-малко, няма промяна. Ако имаш бонус или наказание, той намалява с 1.
15 и по-малко, притискаш опонента и получаваш следния бонус. В следващия Сблъсък имаш по-доброто от двете: бонусът към действията ти е +2 (или се увеличава с +2, ако имаш), или събраните от теб наказания се нулират (освен тези от понесени вече Загуби. Сори). Може да си притиснал опонента, а може и да си се измъкнал от затруднено положение. И двете подобряват шансовете ти за следващия сблъсък.
19 и по-малко, опонентът понася 1 Загуба. Честито, вероятно спечели! Наказанията и бонусите, ако имате такива, се нулират – освен тези от понесени Загуби (и за двамата, ако опонентът може да понесе повече от една).
25 и по-малко, опонентът понася 2 загуби. Оувъркил?
Повече от 25, 3 загуби. Няма опонент, който да може да издържи това!
Чисто литературно, след като се стигне до решение, спрете и отделете малко време да помислите какво се случи току-що...
Джейми, като истински джентълмен (тоест човек, който след малко ще отнесе нож в ребрата-бел.авт.), се изправя с голи юмруци срещу френски апаш, който го е нападнал с нож. Джейми има умение 3, апашът – умение 2, но заради ножа това е умение 4. Резултатът е -1 за Джейми.
Сблъсък 1, хвърляте 5-4-6-и Джейми се ухилва искрено. От съотношение -1 сме минали към +1.
Сблъсък две, усмивката му повяхва. Хвърлил е 1:1:1. Хвърляте пак и следващият зар е 5! Току-що стигнахме до резултат 1. Играчът поглежда графата „2 загуби” и преглъща нервно, след което се сеща, че съотношението беше +1 за него. С това резултатът по таблицата става 2, и макар че пак записвате 1 загуба, поне не е толкова зле.
В този момент играчът решава разумно, че ще се признае за победен. На следващият епизод научавате, че апашът взема портфейла на Джейми и се изтегля, като се старае да не си видял лицето му.
Първоначално с два бързи джаба, които жилят, макар и да не нараняват сериозно, той успява да притисне опонента си. Той, обаче, се оттегля към една определена част от улицата. Джейми разбира защо, едва когато, следвайки го за финалния десен прав, кракът му пропада в дупка. Апашът се стрелва напред и Джейми усеща как ризата му започва да се мокри отдясно на гърдите.
Решавайки да не рискува, той вдига ръце и се предава. Апашът взема портфейлът му, който искаше от самото начало, и побягва, като го оставя да се грижи за раните си.
Как високият показател може да ви затрудни? Е, понякога епизодът ще ви насочва към проверка, но успехът в нея ще ви намалява вариантите за действие, ще ви принуди да действате без да мислите, или с прекалено много мислене, и така нататък.
Това не е грешка в препратките!Ок, поне не е
винаги това причината

!
"И наистина: кой винаги идва нечакан? - монасите, призраците и събирачите на данъци!" - Х.Л.Олди, "Ноперапон"
"What makes someone a Player Character?
A PC should be able to change a diaper, plan an invasion, butcher a hog, conn a ship, design a building, write a sonnet, balance accounts, build a wall, set a bone, comfort the dying, take orders, give orders, cooperate, act alone, solve equations, analyze a new problem, pitch manure, program a computer, cook a tasty meal, fight efficiently, die gallantly." - Ragitsumitsu on RPG.net